Maderoterapii sa u nás dostáva čoraz viac pozornosti. Je vyhľadávaná nielen medzi ženami, ale aj mužmi. Mnohí si myslia, že maderoterapia zatočí len s celulitídou, avšak má oveľa viac benefitov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Opýtali sme sa našej Táničky ako vníma maderoterapiu, čo všetko ponúka a taktiež pre koho je vhodná.
Tánička, poďme pekne po poriadku, prezraď nám, prečo ti učarovala práve maderoterapia?
V rámci starostlivosti o zdravie a krásu inklinujem k metódam, ktoré sú založené na prirodzenej báze pre telo a prinášajú aj mentálny odpočinok. Maderoterapia spĺňa tieto kritériá a osobne ma na tom ešte baví rytmický pohyb valčekom. Zvuk dreva je nádherný liek pre dušu.
Stať sa masérkou (maderoterapeutkou) nemôže pravdepodobne každý, aké predpoklady a čo všetko by mala dobrá masérka spĺňať?
Nie je ťažké sa naučiť masérske hmaty, ale umenie je vedieť ich aplikovať tak aby boli nápomocné (mali terapeutický účinok) a zároveň boli príjemné pre konkrétneho klienta. Treba vedieť rešpektovať individuálne potreby klienta, pristupovať s citom a pokorou a ovládať anatómiu pohybového aparátu (vzdelanie v zdravotníckom alebo masérskom odbore je veľké plus). V prípade maderoterapie je potrebné dobre poznať aj lymfatický systém.
Mnohí si myslia, že maderoterapia zatočí len s celulitídou, povedz nám, aké ďalšie benefity však ukrýva?
Máte pravdu, maderoterapia je dnes vyhľadávaná najčastejšie s cieľom redukovať celulitídu a formovať postavu. Okrem toho táto metóda vyhladzuje a vzpružuje pokožku, podporuje prirodzený tok lymfy a tým aj vylučovanie odpadových látok z tela von. Preto sa odporúča zvýšiť pitný režim. Doplniť antioxidanty a pridať zdravý pohyb. Telo sa tak rýchlejšie zbaví metabolitov, ktoré už nepotrebuje alebo pre neho predstavujú zbytočnú záťaž. Klienti majú po maderoterapii pocit ľahkých nôh, je to skvelá forma odvodnenia. Čoraz väčší záujem o maderoterapiu evidujem aj vo svete fitness, kde je skvelým doplnkom pri formovaní postavy napríklad aj tesne pred súťažou. Navyše je to dobrý relax, svaly sa uvoľnia a vaša myseľ tiež. Zvuk dreva, krásna vôňa esenciálnych olejov, to všetko má blahodarný vplyv na psychiku.
Pre koho je maderoterapia vhodná? A taktiež naopak, je niekto, kto by sa maderoterapie mal radšej vyhnúť?
Maderoterapia nie je vekovo ohraničená a vhodná je rovnako pre ženy ako aj pre mužov. Pre množstvo ľudí je účinná a bezpečná, ale existujú určité kontraindikácie a situácie, kedy by sa nemala používať alebo by mala byť používaná s opatrnosťou. Maderoterapia nie je vhodná pre osoby s vážnymi zdravotnými stavmi, ako sú napríklad srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenia, ochorenia kože, trombózy alebo vážne poruchy krvného obehu. Počas tehotenstva by sa maderoterapia mala vykonávať s opatrnosťou a len po konzultácii s lekárom. Čerstvé zlomeniny, infekčné ochorenia, horúčky...to sú tak isto kontraindikácie. Ak si človek nie je istý, mal by návštevu maderoterapie konzultovať so svojim lekárom.
Opíš nám, ako prebieha maderoterapia pod tvojím vedením a taktiež koľko by si na ňu ľudia mali vyhradiť času.
Maderoterapiu začínam uvoľnením lymfatických uzlín v troch oblastiach tela. Je to dôležitý krok aby lymfa počas maderoterapie mala kam odtekať. V druhom kroku aplikujem prípravnú masáž, aby som sa zoznámila s telom a pripravila ho na valčeky. Následne používam anatomicky tvarované drevené pomôcky na stimuláciu lymfy a prekrvenie. Postupujem od periférie k centru tela a lymfu smerujem do zberných lymfatických miest. Okrem drevených valčekov využívam aj masáž lymfatickou bankou. Tento proces je svižný a energický, ale nikdy nie bolestivý. Počas terapie vždy s klientom komunikujem o tlaku, ktorý používam a o tom ako sa pri terapii cíti. Trvanie maderoterapie býva v rozpätí 30-60 minút podľa výberu partie tela alebo časových možností klienta.
Vieme, že maderoterapia je doplnkom k zdravému životnému štýlu, preto by nás zaujímalo, koľkokrát je potrebné maderoterapiu absolvovať, aby sa dostavil vytúžený efekt?
Odporúčaný počet maderoterapií je 5-10x, počet závisí však aj od toho, ako rýchlo je telo schopné na maderoterapiu reagovať.
Čo robiť a nerobiť pred/počas/po terapii?
Pred a po maderoterapii je potrebné zvýšiť pitný režim a počas maderoterapie by sa mal človek nastaviť na to, že je to čas určený pre neho a môže si dovoliť oddýchnuť. Odporúčam celkovo znížiť stres, pretože ten neprispieva nášmu zdraviu a má čo dočinenia aj s pomarančovou kožou.
Ak je niekto schopný prísť na maderoterapiu len raz za čas, čo mu odporúčaš ako alternatívu na doma? Kávový peeling? Pitný režim?
Zvýšenie pitného režimu platí pre všetkých, ktorí chodia na maderoterapiu, bez ohľadu na to ako často. No ak niekto potrebuje alternatívu na doma, tak odporúčam pohyb pri ktorom sa dobre prekrví a lymfatický čaj na podporu lymfatického obehu. Selfcare chvíľka s kávovým alebo akýmkoľvek iným peelingom je tiež výborný nápad. Pokožka sa vzpruží, prekrví a keď pridáte aj napríklad bambucké maslo, bude krásne hebká. Maderoterapeut by mal vedieť klientovi ukázať ako sa uvoľňujú lymfatické uzliny. To sa môže na terapii naučiť a tiež robiť doma. Ak však preferuje komplexnú starostlivosť bez námahy spojenú s oddychom, nech si nájde jednu hodinku navyše a príde na maderoterapiu.
Ktoré časti tela je vhodné masírovať, a ktoré naopak nie.
Maderoterapia sa aplikuje hlavne na problematické partie, stehná, zadok, boky, brucho či paže. No je vhodná aj na iné partie ako sú napríklad lýtka a chrbát. Pri maderoterapii sa počas používania drevených pomôcok vynechávajú miesta s kostnými výbežkami (lakťové, kolenné, členkové kĺby, chrbtica, predkolenie spredu). Je na klientovi či si zvolí maderoterapiu na konkrétnu konkrétnu oblasť tela, ktorú chce zlepšiť alebo celotelovú maderoterapiu pre celkový efekt.
Ďakujeme Táničke za informácie, ktoré nám k maderoterapii poskytla. Na maderoterapiu sa môžeš objednať aj priamo v Dome umenia telefonicky alebo priamo na recepcii.