Janka je lektorkou u nás v Dome umenia, kde vedie obľúbené hodiny BOOST ENERGY. Vytvorila si skvelú komunitu nielen žien, ktoré jej hodiny vyhľadávajú. Rozhodli sme sa Janku v úvode roka vyspovedať, ako vníma cvičenie ona a čo odporúča svojim klientom.
1. Jani, s úvodom roka prichádzajú rôzne výzvy, predsavzatia. Aký máš na toto názor? Je podľa teba z dlhodobého hľadiska udržateľné dodržiavať celý rok?
Nový rok, môžeme vnímať ako nový štart. Je to taký väčší ,,pondelok,,. Čiže od pondelka začínam meniť svoj život k lepšiemu. Ale ako to funguje v každej oblasti života, či v pracovnej alebo súkromnej - tvoríme si ju postupne a to ako vyzerá dnes, je odrazom istej cesty, jednotlivých krokov.
Takto to funguje aj so športom alebo zdravou stravou. Treba prijať zmenu životného štýlu a nepozerať sa na cieľ ale sústrediť sa na tú cestu a jednotlivé kroky. Rozhodnem sa cvičiť 3-4 krát do týždňa, tak budem chodiť 3-4 krát do týždňa. Nie len prvé dva týždne ale už stále. Stáva sa to súčasťou nášho života, ako ranná hygiena. Tiež sa nezamýšľame, či si ideme umyť tie zuby - proste si ich ideme umyť a taký istý prístup mať aj k cvičeniu. Po nejakom čase, možno po mesiaci, možno skôr/neskôr sa to stáva rutinou. Čiže určite je to udržateľné, ale treba si ciele aj cestu nastaviť realisticky a nevyvíjať na seba nadmerný tlak.
2. Čo by si odporúčala začiatočníkom nielen v cvičení, ale aj stravovaní a regenerácii?
Začiatky bývajú ťažké všade, v práci, v škole, tak aj v cvičení. Dôležité je to neprepáliť hneď na začiatku. Pomaličky začať a možno aj skúšať rôzne typy tréningov - každému vyhovuje niečo iné. Nájsť si ten druh pohybu, ktorý nám robí radosť. A jednoznačne počúvať svoje telo. Veľa začiatočníkov robí tú chybu, že to preženú hneď na začiatku. Premotivovane začnú cvičiť každý deň, prípadne aj dvakrát za deň a po dvoch týždňoch skončia. Pretože telo ani hlava taký tlak dlhodobo nezvládnu. Veľmi podstatné na začiatku je sa NEPOROVNÁVAŤ. Niekto kto je na tréningu prvý, druhýkrát sa nemôže porovnávať ani výkonom, ani postavou s niekým, kto už roky pravidelne cvičí. Prekonávať seba a porovnávať svoje výkony, pozorovať svoje zlepšenia. Balans - mať rovnováhu v cvičení aj v regenerácii. Dopriať telu oddych, masáž, saunu, či inú obľúbenú formu oddychu. Skvelú masáž či maderoterapiu si vieš dopriať aj v Dome umenia u skvelej Táničky. Stačí si objednať svoj termín na recepcii.
3. Ako by mal vyzerať ideálny jedálniček pre niekoho, kto pravidelne trénuje, ale nechce sa cítiť unavený?
Strava je kapitola sama o sebe. Žiadny extrém nie je dobrý, to platí aj pri cvičení aj pri stravovaní. Takže nájsť zlatú strednú cestu. Neexistuje dobré a zlé jedlo. Existuje nutrične hodnotnejšie a menej hodnotnejšie. Keď sa snažíme dosiahnuť nejaké výsledky, tak vyhľadávame nutrične hodnotnejšie potraviny. Strava v priebehu dňa má byť pestrá, vyvážená. Bielkoviny, sacharidy, tuky- nič nie je vhodné vyraďovať pretože všetko má svoj zmysel a funkciu. Odráža sa to aj na našej energii, nálade a v neposlednom rade tele. Samozrejme začiatočníkom odporúčam konzultácie s odborníkom. Diéty, či tabletky na chudnutie určite nie sú cesta k udržateľnosti. Všetkého veľa škodí a balans- to platí pri cvičení aj stravovaní. Samozrejme posúvať svoje hranice, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny ale počúvať svoje telo. Keď už ideme cez nezdravú bolesť, cítime celkovú únavu, treba spomaliť. Skôr, či neskôr nám to telo vráti.
4. Čo je podľa teba najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia, keď začnú s cvičením?
Nie vždy sme plný motivácie, nie vždy sa nám chce cvičiť. Sú dni a dni. Ale každý tréning sa ráta - aj keď nedám zo seba 100%. A ten pocit po tréningu je najväčšiou motiváciou. Opäť si to dokázal, aj keď sa ti nechcelo a tie endorfíny ťa nakopnú, zlepšia náladu. Vieš, že to robíš pre seba, svoje telo a zdravie. Je to hodina len pre teba. Motiváciou pre mňa sú aj naše/ moje skupinové tréningy. Keď vidím ako všetci makajú, tak makám aj ja.
5. Čo je pre teba osobne najväčšou odmenou pri vedení hodín a sledovaní pokrokov našich klientov?
Najväčšou odmenou pre mňa je keď vidím spokojné tváre po tréningu. Viem, že veľakrát sa nikomu nechce ale aj napriek tomu sa prekonajú a vydržia tú hodinu. Veľkú radosť mi robí, keď vidím, aké pokroky robia. Či už to je lepšia vytrvalosť, technika, ale aj postava a nadšenie do cvičenia :). Taktiež sa teším, keď niekto začne pravidelne chodiť a z klientov sa stavajú kamaráti.
6. Aký typ tréningu odporúčaš začiatočníkom, ktorí ešte nemajú skúsenosti s intenzívnym cvičením?
Začiatočníkom určite odporúčam pár súkromných hodín s trénerom. Hlavne kvôli technike prevedenia cvikov. Pri vysoko intenzívnom cvičení nie je veľký priestor na zdokonaľovanie techniky, čiže väčšina ľudí má už predošlé skúsenosti s cvičením. Začiatočník by si mohol zbytočne ublížiť a tým pádom ho to môže odradiť od cvičenia.
7. Čo ťa motivovalo začať viesť BOOST ENERGY hodiny a ako si udržiavaš motiváciu aj v roku 2025?
Ja som v minulosti robila trénerku, ale postupom času som menila profesiu a z trénovania som upustila. Šport zostal mojou súčasťou. Odkedy som začala navštevovať Dom umenia ako klient, tak som si obľúbila skupinové tréningy. Postupom času ma oslovovali tréneri na záskoky, keď nemohli. Ja som si to zamilovala, či už opätovné trénovanie ale aj ľudí. Minulý rok som spustila svoj komunitný projekt Tvoja Bublinka a chcela som, aby som mala aj ja to zázemie, kde ma môžu ľudia nájsť, kde si môžu prísť so mnou zacvičiť. Nie len príležitostne ale pravidelne. A mojou motiváciou vždy boli a budú ĽUDIA.
Neváhaj a vyskúšaj si hodinu BOOST ENERGY s Jankou. Klikaj SEM pre svoju rezerváciu.